12 ZAUJÍMAVOSTÍ O RUSKOM RUBLI

1)  Táto mena má za sebou dlhú takmer 500 ročnú históriu. Jej „základy“ položil cár Peter Veľký v roku 1704 keď ho štandardizoval tak aby sa minca rovnala hodnote 28 g striebra.

bohatství
 
2)  Ďalšiu dôležitú reformu uskutočnil v rokoch 1839 až 1945 ruský minister financií Jegor Kankrin kedy sa strieborný rubeľ stal základnou menovou jednotkou. Staré papierové peniaze boli nahradené novou bankovkou zo štátnym znakom a znakmi proti falšovaniu.
 
3)  Rusko malo v polovici 19. storočia vďaka reforme, zvýšeným spotrebným daniam a zvýšenému vývozudokonca nadbytok zlatých rezerv.

mince
 
4)  Krymská vojna (1853-1856) a opatrenie kabinetu Alexandra II. zo zvýšením razby strieborných mincí nižšieho štandardu (72% rýdzosť) však mali za následok stúpajúcu infláciu.
 
5)  Zlatý rubeľ sa vtedy rovnal ekvivalentu 0,742 g zlata čím sa stal najťažšou menou na svete.
 
6)  Reforma ruského ministra financií Sergeja Witte sa doteraz považuje za veľmi úspešnú, pretože nespôsobila žiadne nežiaduce sociálne následky.
 
7)  Počas vlády Petra Veľkého existovala v Rusku zriedkavá minca s vyrazenou podobizňou Konštantína Veľkého, ktorá sa ale nikdy nedostala do obehu.  
 
8)  Po revolúcii a založení Sovietskeho zväzu boli ruble distribuované a cirkulovali aj v krajinách vtedajšieho RVHP (Rady vzájomnej a hospodárskej pomoci) kam patrilo 10 štátov (ZSSR, Bulharsko, Kuba, Československo, NDR, Maďarsko, Mongolsko, Poľsko, Rumnsko a Vietnam).
 
9)  Prvé bankovky vydané tesne po páde Sovietskeho zväzu sú veľmi cenné medzi zberateľmi vďaka nedokonalostiam v tlači.

peníze
 
10)  Ruská mena počas obdobia Sovietskeho zväzu mnohokrát menila podobu. Obsahovala pečať ZSSR, portrét V.I. Lenina, zobrazenia vojakov a baníkov.
 
11)  Od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 boli bankovky aj mince pozoruhodné pre nedostatok vyobrazení rozpoznateľných tvári, portrétov.
 
12)  V roku 2013 bola vydaná pamätná bankovka na počesť zimných olympijských hier v Soči.