Matcha a jej pozitívne účinky

Matcha je typ japonského zeleného čaju, ktorý sa tradične pripravuje mletím zelených čajových lístkov do jemného prášku. Táto forma zeleného čaju sa stáva čoraz populárnejšou v celom svete, pretože sa používa nielen ako nápoj, ale aj ako zložka v rôznych receptoch a potravinách. Matcha má mnoho pozitívnych účinkov na ľudské telo, medzi ktoré patria napríklad obsah vysokého množstva antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele a zlepšujú kognitívne funkcie, ako je pamäť, koncentrácia a reakčný čas. Ďalším účinkom zeleného čaje matcha Totalvital.sk je zlepšenie relaxácie a zníženie stresu a úzkosti vďaka prítomnosti L-theanínu v matcha.

matcha2

Konzumácia matcha môže tiež pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a krvného tlaku, čo znižuje riziko srdcových ochorení. Zloženie kofeínu a katechínov v matcha môže zvýšiť metabolizmus a podporiť spaľovanie tukov. Matcha tiež obsahuje vitamín C, draslík a aminokyselinu L-theanín, ktoré pomáhajú podporovať imunitný systém. Matcha má tiež ďalšie pozitívne účinky, ako napríklad zlepšenie zdravia pokožky, podporu zdravia tráviaceho traktu a detoxikáciu organizmu. Je však dôležité užívať ju s mierou ako súčasť zdravej a vyváženej stravy. Okrem už spomenutých výhod pre zdravie má matcha aj jednu zaujímavú vlastnosť – dokáže ti dať silu a energiu ako káva, no bez pocitu nervozity a podráždenia, ktoré často s kávou súvisia.

matcha čaj

To je spôsobené prítomnosťou L-theanínu, ktorý v kombinácii s kofeínom dokáže stimulovať mozog a zvyšovať kognitívne funkcie, no zároveň má aj upokojujúce účinky, ktoré pomáhajú zmierniť stres a úzkosť. Takže ak hľadáš alternatívu káve, ktorá ťa bude držať plného energie, no zároveň ti pomôže udržať sa uvoľneným a v pohode, matcha by mohla byť tvojou voľbou. Dnes sa matcha používa po celom svete a je nielen súčasťou tradičných japonských čajových ceremoniálov, ale aj ingredienciou v rôznych receptoch a potravinách, ktoré môžu pridať zdravotné výhody a chuť do rôznych jedál a nápojov.