Balkóny bez zábradlia nie sú bezpečné

Byty bez balkóna sa predávajú o čosi ťažšie ako tie, ktoré nejaký, aspoň maličký balkónik majú. Je to podmienené požiadavkou obyvateľov mať si kam ráno vyjsť, posedieť s kávičkou a pokochať sa pekným výhľadom. Takýto pocit chceme mať všetci, navyše je to priestor, kam môžeme dočasne uskladniť aj momentálne nepotrebné veci.

Jednoduché riešenie a strohé farby

Architektúra tohto storočia sa vyznačuje čistými líniami, kombináciou technických materiálov a jednoduchých tvarov, dizajnovo však zaujímavých a častokrát aj netradičných. Bytové domy rastú ako huby po daždi, a nielen tie, pribúdajú kancelárske či administratívne priestory, vlastne aj mnoho komerčných stavieb. Byty však patria jednoznačne k prioritám. Veľký záujem o nerezove zabradlia na balkon vlastné bývanie núti stavebníkov stavať efektívne a zároveň ekonomicky.

Bytové domy sú určené na bývanie a všetci obyvatelia v nich by sa mali cítiť dobre, to je dôležité aj pri tvorbe dispozícií bytov, Balkóny by mali byť súčasťou každého z nich. Každý by mal mať aj zábradlie. Architekti najviac inklinujú k nerezu, ktorý je veľmi estetický, elegantný, zároveň nadčasový a nenáročný čo sa jeho údržby týka, a preto z neho navrhujú zábradlia na schodiská, terasy či balkóny.

Vykláňať sa z balkóna je možné len do určitej miery, prepadnutiu by malo zabrániť zábradlie, ktoré pozostáva z nerezových tyčí, z nich sa dá vytvoriť stĺpiková nosná konštrukcia, na ktorú sa prichytia ďalšie nerezová tyče a tento typ zábradlia sa nazýva stĺpikové. Z pohľadu štýlu je toto ten najbežnejší typ zábradlia, od ktoré sa odvíjajú návrhy ďalších kombinácií, napríklad so sklom.

Nekonečné možnosti tvorby zábradlia

Nerezové stĺpiky sa môžu ukotviť do podlahy z hora alebo z bočnej strany, to záleží od toho ako sa rozhodol architekt či projektant. Navyše, aj stĺpiky môžu mať rozličné tvary, štvorcový alebo okrúhly, hrúbka či priemer stĺpikov je v rukách projektanta. Vzhľadom na to, že bytové domy tvoria ucelené stavebné dielo, je potrebné, aby zábradlia na všetkých balkónoch boli zosúladené v jednotnom štýle.